Adam Dvořáček

..sice optimista, ale jinak slušný člověk

 

Atlet Brčko, Dobrovolní hasiči, Kabroš ani za groš, Král kovový, Náša - váša, Prdelákov cup, Vůně květů

Prdelákov Cup

 
Horko na rozpuštění. Podíl vody se v těle kvapem snižoval. Někteří pili vodu v bazénu, jiní pivo v každé láhvi. Odbilo poledne a do horkem se tetelícího vzduchu proniklo ostré troubení klaksonů. To místní “mančaft” se ze střední části vesnice vydal na svou každoroční agitaci v sestavě dvou traktorů, dvou plných vleček hráčů, dvou vlajek týmů a dvou střízlivých. Bohužel neřídil ani jeden z nich.

Dnešní den jest výjimečnou událostí, kterou je svým způsobem poznamenána každá rodina. Hrají čtyři mužstva: FC Horní Čína, FC Zelnice, FC Dolní Čína a FC Majlont City. Favority jsou všichni kromě FC Majlont City, kterýžto minulý rok ani neposkládal mužstvo do hry. I když své pochybnosti jsem měl i o svém týmu snů - FC Dolní Čína, a to od chvíle, kdy jsem byl nad sklenicí toniku požádán, abych chytal. Přitom všichni přítomní moc dobře věděli o mé schopnosti dát neomylně všechny góly. Do vlastní brány ovšem!

Zápas začal. Beze mne, a tudíž úspěšně. Byl to strhující boj, který bylo možno pozorovat po celou dobu v řadách diváků. Každý z nich znal zaručený způsob, jak vyhrát, a halasně jej také prezentoval. Za “nehrajícími kapitány” byla druhá fronta divácká, sestávající z manželek, matek a dcer. Třetí linie byla tvořena alkoholiky soustředěnými u stánku s pivem. První rozuměli všemu, druzí nerozuměli hře a ti třetí nerozuměli už ničemu.

Kuriozitkou byl ovšem zápas FC Horní Čína a FC Majlont City. Byl vskutku na mezinárodní úrovni. Ani ne tak hráčským uměním či, nedej bože, kvalitou hřiště, ale právě obsazením. Zatímco FC Horní Čína se skládal výlučně z domácích hvězd fotbalového nebe (a širého okolí), tak FC Majlont City byl obohacen o zahraniční studenty. Jak se tam dostali, to nevím. Buď za trest, nebo jim tam spadlo letadlo. Možná obojí. A tak na křivém hřišti, s šišatým kopačákem a za mohutného radění z první řady hrál jako pravý útočník Ital, v obraně perlil Španěl a ani levé křídlo belgické či francouzský střed se za své výkony nemuseli stydět.

To, že mezinárodní mužstvo nakonec prohrálo a obhájilo tak minuloroční poslední místo, bylo jistě v důsledku jazykové nejednotnosti. Ale s rozšířením esperanta, kdo ví, možná se pak FC Majlont City stane vítězem Prdelákov cupu. Bylo by to poprvé.

Adam Dvořáček